Ja, jeg skriver Søgne.. Som utflyttet Kr sander, 25 år i Søgne ser jeg at ikke alt var rose rødt i gamle Søgne…
Men , MEN, idrett for små klubber er blitt verre etter storkommune! For eksempel må vi søke LAM midlene: det er NIF midler som skulle følge dine barn , som vi er så avhengige av (både barna og pengene:)) må man nå sitte å fylle ut prosjektsøknader på….
Det har blitt mye registreringer, søknadsprosedyrer..
Søke treningstider, søke lån av hall; ved økt byråkrati får vi ikke svar feks ift sommer i sanda og hallbehov.
Dessuten: vi får ofte ikke beskjed når hallene stenges npr skolen har møter etc.
Nå i dag hadde vi førpremiære på åpning av sandbanene: vi/alle idrettene var lovet å få fullerstattet helst utvidet tilbudet ved Tangvall prosjektet. Friidretten har fått svært utvidet bane, fotballen får (de kjøper delv..) innehall. Turn får turnhall. Osv osv
Vi fikk først beskjed om null-0 baner etter å ha mistet 4 baner. (Det var tegnet inn andre fornuftige aktiviteter, Tufteløype, skate rink etc. De de ble spurt opp igjen fikke vi tilbud om 2 baner,, for det var det de mente det hadde vært. (Vi startet med 2 pga økonomi, men så snart behivet for 4 ike minst for de ungdommen som ville spille samtidig som vi hadde trening.) Etterhvert tegnet prisjektet inn 4 mindre baner og det ble ikke kommunisert før jeg tilfeldigvis så det på en planskisse….
Vi driver idrett! Vi må trene på godkjente konkurranseflater! Det som er en OK nærmiljøbane er ikke en god treningsarena å forberde NM på for eksempel.
Etter lang tautrekking og noen srkitektoniske krumspring, har vi nå 4 baner men med svært lite sikkerhetssone .De er ikke godkjente for turneringer/cuper, og det er tvil om
utstyrsbu, den ble strøket i september : ingen beskjed gitt og jeg oppdaget det helt tilfeldig, men nå har Glad i kommunen kalt meg inn til møte tirsdag, så håpet er der, kanskje også for fangnett?
Slik jeg oppfatter prosessene så er klubber som er så små at de ikke har egen lønnet administrasjon, vanskelig å drive i Kr sand kommune. Jeg bruker nå 6-10 timer pr uke på treningsfeltet men 10-14 timer pr uke i administrasjon!! ULØNNET alle timene.
Ok: vår miniklubb har bygget 7-syv baner i Søgne. Uten knussel, tvert imot båret frem av idrettkontaktene og fått masse kred og skryt. Nå teller jeg og trenerkorpset på knappene og lurer på om den vannvittige innsatsen man nå må legge ned er bæredyktig? Får vi noen nye bli ledere i vår klubb. Får vi noen til å ha økonomiansvar, logistikk, hallansvar, dugnadsansvar?? Jeg tviler: vi er de samme 2 personene som har vært med i 20 år: fra våre egne barn startet opp. Vi har masse ettervekst på barn og spillere men ingen nye til ledelse og administrasjon. Pussig? Neppe.



Legg igjen en kommentar